Mapa serwisu | Kontakt

Klimat Krymu

Klimat półwyspu Krymskiego jest bardzo zróżnicowany. Tworzą go trzy podstawowe elementy: ląd, morze i góry. Występują trzy strefy klimatyczne: kontynentalna (obejmuje ponad 70% powierzchni), subtropikalna (Riwiera Krymska) oraz górska.

Strefa kontynentalna cechuje się umiarkowanym klimatem z upalnym i bezdeszczowym latem oraz mroźną zimą. Najwięcej opadów przypada na wiosnę i jesień.

Klimat Riwiery Krymskiej należy natomiast do strefy subtropikalnej typu śródziemnomorskiego. Upalne lato łagodnie przechodzi w ciepłą jesień i dalej w stosunkowo ciepłą i mało śnieżną zimę. Upały natomiast znosi się dość lekko z powodu występowania ochładzających bryz z morza. Średnia temperatura powietrza jest dodatnia i rzadko spada poniżej zera. Śnieg również się zdarza, ale bardzo rzadko i leży krótko.

Inaczej zupełnie kształtuje się klimat gór. Temperatura powietrza zawsze jest niższa niż w innych miejscowościach regionu, opady zdarzają się znacznie częściej, a śnieg zalega na szczytach górskich od grudnia do połowy marca.

Sezon kąpielowy na Krymie trwa maksymalnie 4 miesiące. W zależności od miejscowości zaczyna się w końcu maja, gdy woda nagrzewa się do +18oC i kończy stopniowo w połowie października. Największe temperatury woda osiąga w lipcu i sierpniu na wybrzeżu Ewpatorii (do +28oC), w Jałcie i Ałuszcie (do +26oC).

Dla osób nie lubiących upałów, godnym polecenia jest tzw. „Babie lato” trwające od początku września do połowy października. Wyróżnia je mniejszy upał w dzień i większy chłód w nocy przy stosunkowo ciepłym morzu (ok. +22oC).

Odpowiedzi

Gość (Gość):

jaka jest pogoda - temperatury na krymie od 20 do 27 lipca