Mapa serwisu | Kontakt

Iwan Ajwazowski

Urodzony w 1817 roku w Teodozji Iwan Ajwazowski miał również polskie korzenie. Jego ojciec pochodził z polskich Ormian i z Polski przeprowadził się na Krym. Ajwazowski zdobywał wykształcenie w symferopolskim gimnazjum oraz Akademii Sztuk w Petersburgu.
Zawsze starał się utrzymywać bliskie kontakty z ormiańską diasporą. W Petersburgu najbardziej lubił spędzać czas wśród Ormian. Osiadłszy na stałe w Teodozji zawsze starał się być pomocny swemu narodowi. Sfinansował budowę ormiańskiej cerkwi w Starym Krymie, a inne ormiańskie świątynie bezpłatnie udekorował swoimi płótnami. Często organizował charytatywne wystawy swoich prac, z których dochód przeznaczał na pomoc rodakom.

Ajwazowski ciężko przeżył turecką rzeż Ormian 1895-1896 wyrażając protest przeciwko barbarzyństwu Turków. Na znak protestu wyrzucił wszystkie swoje tureckie odznaczenia. W pomoc ocalonym zorganizował w Odessie wystawę, której 2000 rubli ofiarował Grekom i Ormianom.
Wśród twórczości Ajwazowksiego ważne miejsce zajmowała tematyka Ormian. Do nich należą takie obrazy jak: "Dolina góry Ararat", "Ararat", "Jezioro Sewan", Chrzest narodu ormiańskiego". Był także autorem obrazów z genocydu Ormian, np. "Ormianie załadowani na okręt" i "Ormianie żywcem wrzucani do Morza Marmara".

O twórczości Ajwazowskiego mówi się jako o sztuce zwycięstwa człowieka w walce o swoje człowieczeństwo, sztuce buntu i odrzucenia despotyzmu i przemocy. Ajwazowski to artysta nieposkromionego pragnienia wolności, który nieustannie składa jej hołd. Przede wszystkim jednak, to piewca piękna, jakie na każdym kroku objawia nam przyroda.

Księżycowa noc. Teodozja
Księżycowa noc. Teodozja

Ajwazowski w czasie swojego życia wiele podróżował, jednak urodził się i zmarł w Teodozji (1817- 1900). Oprócz ulicy, pomnika, muzeum, dworca, jest tu nawet dzielnica zwana Ajwazowką. Sławna jest również fontanna, którą w darze dla ukochanego miasta osobiście zaprojektował i ufundował.

Wybrzeże
Wybrzeże

Pośród fal
Pośród fal

Muzeum Ajwazowskiego zostało założone i zaprojektowane przez samego malarza, a zaprezentowane obrazy są perfekcyjnie oświetlone i eksponowane. Główna część muzeum umieszczona w domu, w którym mieszkał Ajwazowski, obejmuje 59 obrazów i dotyczy najważniejszego nurtu jego twórczości. Są tam obrazy morza, statków, bitew morskich i portów, również tego w Teodozji.

Sztorm na morzu
Sztorm na morzu

Rozbitkowi
Rozbitkowi

Odessa w świetle księżyca
Odessa w świetle księżyca

Ajwazowski był członkiem, liczącej w tym mieście już kilkaset lat, diaspory ormiańskiej, a jego grób znaleźć można przy jedynym czynnym do dzisiaj kościele ormiańskim w Teodozji - kościele św. Sarkisa. Grobowiec ten z jednej strony opisany jest po rosyjsku, a z drugiej po ormiańsku. Według tego drugiego napisu malarz nazywał się Howannes Ajwazjan.

Wrak
Wrak

Odpowiedzi

Wanda Staroniewicz (Gość):

Pracowałam w bibliotece Wyższej Szkoły Plastycznej w Gdański o przeglądałam albumy. Pod wpływem jego obrazów powstała jedna z moich piosenek Ballada o Rudej Marii latarniczej. W Sopocie jest teraz wystawa jego obrazów. Właśnie zaraz tam pójdę. Cieszę się, że będę mogła zobaczyć tyle jego obrazów . W
anda

Gość (Gość):

Marzyłam zwiedzić miasto, w którym urodził się i zmarł ten wielki artysta, jego muzeum. Czy teraz, po wydarzeniach na Krymie, będzie to możliwe? Wątpię. Bardzo żałuję, że odłożyłam swoje marzenia "na potem".

Gość (Gość):

Jestem pod ogromnym wrażaniem tych obrazów. Kiedy zobaczyłam je po raz pierwszy... na serio, serce zaczęło bić mi mocniej. Piękno...

Gość (Gość):

Byłam w Muzeum Ajwazowskiego
Nie da się jego obrazów z zadnymi porównać.
U niego morze wychodzi z ram obrazów
Polecam kazdemu kto będzie na Krymie w Teodozji-niech idzie i obejrzy.

Gość (Gość):

W jezyku polskim mówimy i piszemy Waszyngton a nie "Łoszington" czy Washingon, tak samo mówimy i piszemy Teodozja a nie "Fieodosja" albo Феодосия. Byliśmy tam z mężem w ubiegły weekend - przepiękne obrazy, bardzo przyjemne miasto, cudowna zatoka. Morze mieni się w słońcu mnóstwem odcieni. Jak się okazało, z kolorami wody morskiej Ajwazowki nie fantazjował, a oddawał realne piękno.

Kamczatka (Gość):

CO TO ZA MIEJSCOW0OŚĆ TEODOZJA PRAWDOPODOBNIE CHODZI O FEODOZJA W KTÓREJ ZNAJDUJE SIĘ MUZEUM I GRÓB MALARZA .MUZEUM I ZWIEDZANIE MIASTA POLECAM ,WIDZIAŁEM I DO DZIŚ WSPOMINAM./A MOŻE JEDNA MIEJSCOWOŚĆ MA DWIE NAZWY/