Architektura krymska
Wielowiekowa historia Krymu znalazła odbicie w niezmiernie bogatej twórczości ludów, które go zamieszkiwały i zamieszkują. Dziś możesz podziwiać niezliczoną ilość pomników historii i architektury. Dzisiejszy Krym jest unikalnym muzeum sam w sobie, zachwyca pięknem ogrodów i pałaców, tajemniczością ruin średniowiecznych zamków i twierdz, niepowtarzalnością skalnych miast i monastyrów. Każde z tych miejsc związane jest z inną historia, z innymi plemionami, ludami, kulturą.
Architektura tatarska i turecka
Najstarsze zabytki architektury Krymu to ocalone budowle typowe dla kultury Orientu. Obecność Tatarów na Krymie sięga początków XV wieku, kiedy to w dzisiejszym Starym Krymie założyli swój własny Chanat. W ciągu kolejnych trzech stuleci kwitła tatarska architektura, wznoszone były meczety, medresy (islamskie szkoły religijne), teke ( siedziby derwiszów), łaźnie tureckie (zachowały się m.in. w Eupatorii), fontanny, diurbe (mauzolea) czy karawanseraje, czyli miejsce postoju karawany z pomieszczeniami dla podróżnych. Dziś można im się przyjrzeć min. w Bielogorsku. architektura tatarska i turecka >>
Architektura ormiańska
Do kolejnych odkryć skłania nas urokliwość architektury ormiańskiej, której zabytki
najczęściej spotykane na Krymie to świątynie zwieńczone kopułą wspartą na wysokich ścianach, z ołtarzem usytuowanym po stronie wschodniej, Ruiny świątyni Ormiańską w Teodozji oraz charakterystycznymi chaczkarami - czyli umieszczone na ścianach i portalach świątyń płyty kamienne z krzyżem ozdobionym różnymi motywami.
Łącznie wśród zabytków ormiańskich można znaleźć na Krymie 51 cerkwi i 13 monastyrów. Najświetniejsze spośród nich można zobaczyć pod Starym Krymem - klasztor Świętego Krzyża, oraz w Teodozji - cerkiew św. Sergiusza.
Architektura rosyjska
Pomimo, że wpływy rosyjskie pojawiły się na Krymie dopiero pod koniec XVIII wieku architektura rosyjska zdominowała jego krajobraz. Po aneksji Krymu, działania Rosjan miały z jednej strony destrukcyjny wpływ na dotychczasową sztukę krymską, z racji represji jakie spadły na ludy podbite. Z drugiej strony, Krym cieszył się dużym zainteresowaniem Rosji, z czego wynikały wielorakie inwestycje przeprowadzane na półwyspie. Rosjanie wznieśli dwa największe miasta Krymu - Sewastopol i Symferopol. architektura rosyjska >>