wschodnia sztuka kulinarna
Tradycyjna kuchnia każdego narodu kształtuje się na przestrzeni wieków i jest istotnym elementem jego kultury materialnej. Największy wpływa na jej specyfikę mają warunki geograficzne, flora, fauna i terytorium na którym dany naród buduje kulturę. To one bowiem decydują o warunkach kształtowania gospodarstw domowych, co znajduje swoje odbicie w charakterze tradycyjnego jadła.
Krym jest skrzyżowaniem kultur i cywilizacji. Mieszanka narodów, grup etnicznych i religii na dość małym skrawku lądu jest skutkiem burzliwej historii półwyspu. Dziś w jego granicach żyją, pielęgnując swe rodzime kultury Rosjanie, Ukraińcy, Tatarzy, Białorusini, Ormianie, Grecy, Bułgarzy, Karaimi, Gruzini, Turcy.
W związku z tym nasz pobyt na półwyspie to nie tylko smakowanie jego sztuki, architektury, legend przeszłości. To również fascynująca podróż w głąb odmienności kulturowej każdego z wyżej wymienionych ludów. Aby ją taką uczynić nasza wędrówka powinna być pełna degustacji nieznanych nam potraw, pełna niezapomnianych zapachów i smaków.
Ze znalezieniem miejsc gdzie można skusić się na egzotyczne menu i zapoznać się ze specjałami miejscowej i orientalnej kuchni nie powinno być problemów. W dużych miastach i przy plażach takich placówek nie brakuje. Przykładowo na miejscowym
bazarze w Jałcie można kupić mnóstwo pysznych i nie zawsze spotykanych w Polsce smakołyków. Szczególnie godnymi polecenia ciekawostkami kulinarnymi mogą być: wędliny, białe i żółte sery, kawior, suszone i wędzone ryby, masło, ciemne chleby, szaszłyki mięsne, szaszłyki z migdałów oblane słodką masą, kiszony czosnek, czerwoną cebulę, sok z granatów.
Podstawą kuchni krymskiej są ryby i wszelkiego rodzaju owoce morza, jak też owoce i warzywa występujące na półwyspie. Jednak nie brakuje potraw z mąki i kaszy. Często spotyka się potrawy z ciasta gotowanego we wrzątku. O tym jednakże powiem już odsłaniając tajemnicę wschodniej sztuki kulinarnej.