Mapa serwisu | Kontakt

Telefon

Telekomunikacyjnym monopolistą jest państwowym „Ukrtelekom”, świadczący usługi na dość przyzwoitym poziomie. Sieć publicznych aparatów telefonicznych jest dobrze rozbudowana. Przeważnie są to aparaty na kartę chip, których jest dużo. Spotyka się też nowe aparaty, przyjmujące prócz kart także monety. Kartę kupić można w urzędach poczty i telekomunikacji, w wielu sklepach oraz kioskach. Cena karty zależy od pojemności. Podstawowym elementem tutaj jest założenie że 1 minuta rozmowy lokalnej kosztuje 0.06 UAH. A więc spotyka się karty na 90, 120, 240, 360, 480, oraz 720 min, które kosztują odpowiednio 5,40; 7,20; 14,40; 21,60; 28,80 oraz 43,20 UAH. Cena minuty rozmowy z Polską wynosi ok. 3 UAH (bez względu na porę dnia). Niekiedy w kioskach za kartę o nominale 5,40 sprzedawcy żądają większych kwot – wtedy lepiej kupić gdzie indziej.

Prócz aparatów zadzwonić też można bezpośrednio z punktu telekomunikacji. Nie będzie to taniej, jednakże pozwala płacić nie za całą kartę, lecz tylko za rzeczywiście wykorzystane minuty. System dzwonienia jest prosty: w okienku operatora trzeba zostawić depozyt – sumę na którą planowana jest rozmowa, a dalej udać się do wskazanej kabiny i zadzwonić. Pamiętajmy jednakże, że limitem rozmowy jest depozyt, którego nadwyżka będzie zwrócona. Przy połączeniach międzynarodowych opłata jest pobierana za każdą rozpoczętą minutę.

W miejscowościach turystycznych wadą punktów telekomunikacji są częste kolejki oraz brak drobnych w kasie u operatora, dlatego najlepiej mieć odliczoną kwotę.

Na Ukrainie obowiązuje następująy system wykręcenia numeru:
Połączenia krajowe – 8 (sygnał) – kierunkowy miasta – numer
Połączenia międzynarodowe – 8 (sygnał) 10 – kierunkowy państwa – kierunkowy miasta – numer

W przypadku Polski kierunkowy – 48, dalej kierunkowy miasta lub sieci bez zera (22-Warszawa, 501-IDEA).

Na Krymie działa czterech operatorów sieci komórkowej, trzy z nich działają w standardzie GSM 900/1800 i mają podpisane umowy roamingu z polskimi sieciami. Są to KYIVSTAR, JEANS oraz UMC. Nie ma znaczącej różnicy w zakresie pokrycia powierzchni, każda sieć ma dobry zasięg w miastach, miejscowościach turystycznych i wzdłuż najważniejszych tras, zaś nie posiada (lub posiada rzadko) w górach oraz na Krymie stepowym. Ceny poszczególnych sieci w roamingu można sprawdzić na stronie internetowej własnego operatora w kraju.

Urzędy pocztowe znajdują się w większości miejscowości półwyspu. W dużych miastach i regionach turystycznych usytuowane są przeważnie w najbardziej ruchliwych miejscach: w centrum, na bulwarach.

By wysłać list do Polski musimy nabyć znaczek, wskazując dokładnie że „do Polski”. Standardowo kosztuje on ok. 2.70 UAH za list i ok. 2.25 UAH za pocztówkę. Przesyłka pojedzie do Polski koleją, co zajmie ok. tygodnia, z nieco droższym znaczkiem „par avion” doleci samolotem mniej więcej w tym samym czasie. Większość znaczków ukraińskich jest oznakowana nie ceną, lecz symbolem. Wrzucić list można do dowolnej skrzynki – żółtej lub niebieskiej – kolor nie ma znaczenia.

krym-info