Nikita
Ogród botaniczny, leży 8 km od Jałty, posiada 11 000 gatunków i rodzajów roślin pochodzących ze wszystkich zakątków świata. Rośliny te oprócz geografii uczą również historii. Wśród roślin są takie żyjące skamieniałości jak gingko (Gingko bilobo) i sekwoja (Metasequoia), które przetrwały do dnia dzisiejszego. Ogród odegrał ogromną rolę w powiększaniu ilości roślin dekoracyjnych na Krymie. Powierzchnia ogrodu wynosi 272 ha.
Pierwsze drzewa w ogrodzie posadzone zostały w 1812 r. przez botanika Christiana Stevena. Przez 14 lat zebrał on ok. 450 gatunków roślin. Bogata kolekcja skoncentrowana jest w trzech parkach, Górnym, Dolnym i Nadbrzeżnym, i pozwala na zapoznanie się z florą z całego świata podczas jednej wycieczki. Niedaleko budynku administracyjnego rozpoczyna się aleja świętego dębu. Drzewa te tworzą wysoką, żywą ścianę.
W ogrodzie znajduje się 18 gatunków i 21 rodzajów dębów. Aleję tę kończy bambusowa gęstwina.
Bambus jest najszybciej rosnącym drzewem, w ciągu 24 godzin może urosnąć 40 cm. Niedaleko rośnie angielski cis liczący 500 lat.
Dalej można przespacerować cyprysową aleją do miejsca, gdzie rosną wielkie sekwoje (Sequojia dendrum gigantea, Sequojia sempervirens). Na końcu cyprysowej alei natykamy się na polanę z kolistym basenem, porośniętą kaspijskim lotosem (Nelumbo nucifera).
Na południe od niej leży ogród różany słynący z kolekcji 2 tysięcy rodzajów róż. Wyhodowane tam kwiaty noszą nazwy: Klementyna, Światła Jałty, Rosyjska Piękność, Gwiezdna Siostra (na cześć pierwszej kobiety w kosmosie, Walentyny Nikołajewny Tiereszkowej).
Poniżej różanego ogrodu rośnie płaczący cedr z Atlasu. Spacerując Górnym Parkiem można zobaczyć 500-letni dąb (Quercus pubescens) i sosnę Aleppo. W Parku Dolnym napotykamy na wiecznie zielony kalifornijski dąb (Quercus agrifolia). Obok Juniperusa oxycedrusa i czerwonego junipera (Juniperus virginiana) rosną himalajskie cyprysy (Cypressus torulosa). W USA czerwony juniper zwany jest czerwonym cedrem lub drzewem ołówkowym. Znajduje się tu również perska parotia czyli żelazne drzewo (Parrotia persica) oraz wiąz Zelkowa (Zelkova carpinifolia). "Królową" kwiatów jest magnolia (Magnolia grandiflora) o białych kwiatach i przepięknym zapachu.
Latem magnolie można znaleźć we wszystkich parkach Południowego Wybrzeża Krymu.
Od kaskadowego stawu do wyjścia z Dolnego Parku rozciąga się palmowa aleja.